Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2007

Άτυχη στάθηκε η Ελλάδα

Η Ελλάδα στάθηκε τρομερά άτυχη σήμερα στο ημιτελικό με την Ισπανία μια ομάδα με τρομερούς παίκτες, με θηρία σαν τον Pau Gasol και άλλους θεσπέσιους σουτέρ. Η Ελλάδα από την αρχή του αγώνα στάθηκε άξια και κάτι παραπάνω απέναντι στην Ισπανία την κοίταξε στα μάτια και δεν την φοβήθηκε ποτέ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι Ισπανοί φυσικά άξιζαν την νίκη αν και στην 4η περίοδο μας το χάλασαν λιγάκι. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στην 3η περίοδο που έφτασε να χάσουν και με 5 πόντους διαφορά οι Ισπανοί έχασαν την συγκέντρωσή τους και άρχισαν να κάνουν λάθη τα οποία η Ελλάδα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Στην 4η περίοδο σε έπαιξαν καθόλου δίκαια οι Ισπανοί και με θεατρινισμούς κατάφεραν να εκνευρίσουν τους διεθνής μας κάτι που οδήγησε και στην ήττα τελικά της Εθνικής με 82-77. Τέλος η έλλειψη τιμιότητας και ο απίστευτος πόθος των Ισπανών για νίκη και πρόκριση στο τελικό του ευρομπάσκετ έδειξε ότι οι διαιτησία ήταν ελαφρώς, έως πολύ θα έλεγα, ευνοημένη υπερ των Ισπανών κάτι που τους έδωσε και την πολυπόθητη νίκη. Αν άρχισαν να γίνονται τέτοια και στο μπάσκετ τι άλλο να περιμένουμε;
Πάντως η Ελλάδα ήταν δυνατή και για εμένα νικήτρια του σημερινού αγώνα γιατί έκανε έναν από τους καλύτερους αγώνες που έπαιξε στο φετινό ευρομπάσκετ.